- veľmi dobre zhodnoť svetelné podmienky aké sú a či si schopný v nich fotiť. Nespoliehaj sa na to, že foťák je taký geniálny, že za nemožných podmienok odfotí špičkovo. - prestav fotoaparát na ukladanie do raw (pokiaľ už nemáš), - vynechaj režimy priorít, prestav foťák do režimu M ako manuál, - jediné, čo ponechaj na nastavovanie fotoaparátu je vyváženie bielej (WB), pokiaľ nedokáže to foťák, tak nastavuj vyváženie presne podľa podmienok, kde fotíš. - keď je takto zamračené, je možné, že svetelná váha, ktorá by sa v režime M mala začať ukazovať, bude ukazovať dosť veľké podexponovanie, teda mínusové hodnoty, teda bude snímok tmavý. Preto maj na zreteli toto: Pokiaľ potrebuješ, aby okolie bolo ostré a neprejavovala sa veľká hĺbka ostrosti, pod clonové číslo 8 - 9, by som nešiel, ideál je tých 10 a podľa podmienok aj vyššie. Keď pôjdeš na nižšie clonové číslo, otvoríš síce dieru v objektíve viac, ale hneď je riziko neželanej hĺbky ostrosti v závislosti od nastaveného ohniska a vzdialenosti objektov od objektívu. Vyššie clonové čísla to eliminujú, ale zase diera do objektívu sa zatvára a tým ide menej svetla na snímač. Takže bude treba hýbať ešte s dvomi veličinami. A tým je ISO, čím zvyšuješ citlivosť snímača (ale zvyšuje sa šum) a čas uzávierky, kde keď nastavíš neprimerane dlhý čas, tak už fotku nemusíš ustáť. Preto hľadaj pomer medzi ISOM a časom (podľa toho, či máš objekt v pohybe potrebuješ kratšie časy, ako na stojaci objekt), nastav si teda napríklad čas 1/160 a sleduj, čo to spraví. Ak budeš mať príliš veľkú tmu, skús ešte znížiť čas na 1/125 a potom, ak to nebude dobré, skús korigovať ISO. Ak by si už dvíhal ISO neprimerane a nezdá sa Ti, že je to dobré, tak šiahaj jemne na clonu a zníž číslo o niečo. Je to ako balansovanie povrazolezca na lane, ak niečo prestrelíš, tak zletíš.
Pri slnečnom počasí je rozumné ISO tak 200, keď máš dôvod, môžeš aj 100, záleží, ako vyzerá snímok a čo o ňom povie histogram. Keď sa zaťahuje, aj ISO (citlivosť snímača) treba patrične dvíhať.
Apropo, histogram. Je dobé ho mať zapnutý pri náhľade na odfotený snímok, lebo podľa toho vieš zhodnotiť, či máš alebo nemáš dobre nastavený foťák. Na snímke, pod ktorú teraz píšem, by sa histogram tlačil viac doľava kvôli tmavšej mašine a pozadiu, ale takisto by streľal aj prudko na pravej strane kvôli takmer prepálenej oblohe. Ideál histogramu je "pahorok", a nie extrémne natlačenie vpravo a ani vľavo.
A prečo raw? Lebo tam potom snímok dotiahneš do pekného výsledku, a napríklad, eliminuješ v ňom aj šum, ktorý vznikne zvýšenými hodnotami ISA. To sa s JPEGu odstraňuje dosť obtiažne. A dajú sa aj celkom účinne eliminovať prepaly.
Ďakujem za radu,rád fotím,ale nie som žiadny preborník,všetko nechávam na základné nastavenie foťáka.Fotím síce v RAW a používam v poslednej dobe na úpravu fotiek Zoner Photo Studio 16,ale pre nedostatok času to často flákam.Ale z Tvojej rady si predsa len niečo odnesiem,hlavne čo sa týka manuálneho nastavovania.Reagujem trochu neskoro,ale až pred chvíľou som si našiel odkaz,keď som si pozeral svoje fotá na zel.webe.Takže ešte raz ďakujem a pokiaľ zablúdite ku nám do Martina,letisko Tomčany,tak máte u mňa ako u pilota vyhliadkový let. S pozdravom Vladimír Janíček,alias sire tel.0905890611.