Novinky, články, reportáže
V uplynulom týždni som dostal od kolegov z Railnetu echo, že v lesoch nad Smolenicami sa nachádza torzo karosérie z motorového vozňa M 283 prezývaného Arpád známeho predovšetkým tým, že od roku 1942 bol na dlhé roky predstaviteľom Tatranského expresu...
NOVÉ!!!
NAŠLA SA DRUHÁ POLOVICA TATRANSKÉHO EXPRESU!!!
Ako sa hovorí, chrobák bol v hlave a už len chýbalo zorganizovať čas tak, aby sme sa mohli viacerí zísť a trošku povyraziť do Malokarpatskej prírody. Eminem sa podujal, že nám zabezpečí odvoz z Trnavskej stanice a zbytok cesty sme strávili v sedle bicykla.
Cesty v lesoch Karpát sú vhodné na cyklistiku a rozhodne sme neboli sami, kto vychutnával skorú jeseň v dubovo-bukových lesoch.
Niečo z histórie:
Vzhľadom na vojnové roky a nemožnosť výroby vlastných motorových vozňov boli v susednom Maďarsku objednané celkom štyri kusy motorových vozňov, ktoré výrobca - firma Ganz v Budapešti dodal v roku 1942. Jednalo sa o štvornápravové vozy usporiadania 2´B´. Vozne mali dva dvojnápravové podvozky, pričom hnací mal zväčšený rázvor o 550mm. Na pohon slúžil naftový radový šesťvalec Ganz-Jendrassik s vŕtaním 170mm a výkonom 240 koní a prenos výkonu zabezpečovala mechanická 5-stupňová prevodovka, v ktorej mal každý prevodový stupeň vlastnú lamelovú spojku.
Skriňa vozu bola z vnútra riešená symetricky, pričom na jednej strane bol batožinový oddiel a na strane druhej motorový priestor. Vo dvoch oddelených priestoroch pre cestujúcich bolo celkom 72 miest prvej triedy pre cestujúcich.
V prevádzke chodili väčšinou spriahnuté vo dvojici vyše dvadsať rokov. V roku 1964 boli postupne vyradené a jeden z nich bol prestavaný na účely opravy a údržby trakčného vedenia.
Možno teda predpokladať, že karosériu tohto motorového vozňa odkúpili lesy ako útulok pre lesných robotníkov pred nepriaznivým počasím. Žiaľ, o ktorý z týchto vozňov sa jedná v tomto prípade, sa nám zatiaľ nepodarilo zistiť, ale údajne existuje pár kilometrov ďalej aj jeho druhá polovica. Či je to pravda, pôjdeme skúmať nabudúce.
Pohľad zo strany od lesnej cesty.
Eminemove zvítanie s objavom.
Celkový pohľad na "Arpáda"
Interiér vozňa.
Na niektorých oknách bol zachovalý vretenový mechanizmus otvárania okien
Nuž je pravda, že hľadať takéto čosi v tak rozsiahlom komplexe ako sú Karpaty sa dá prirovnať ku hľadaniu ihly...
Avšak pri troche šťastia a dobrom popise sa nám výlet podaril. Naše prekvapenie vo výške 435mnm bolo veľké a treba povedať, že by sme si vcelku vedeli predstaviť jeho využitie aj napríklad ako prístrešok v muzeálnom parku na Rendezi.
Čelný pohľad
Motorvodiči
Výprava. sprava: Pavúk, Marian007, Eminem, Duko.
Na záver:
Tento rez autogénu je iba pár mesiacov starý. . .
Svedčí o tom, že niekto si už na tento "Fragment" slovenskej železničnej histórie brúsi zuby. Určite nie pre to, aby ho ukazoval ďalším generáciám. Prídeme o ďalšiu pamiatku? Alebo skúsime niečo urobiť pre jej záchranu?
Redakcia privíta každý názor, či informáciu, ktorá by nám pomohla upresniť niečo z osudu tohto "Arpáda", ale i pomôcť jeho záchrane.
Ďakujeme!
Dnes 21.X.2009 sme sa dozvedeli o objave druhej polovice Arpáda v Smolenických lesoch. Podrobnosti s fotografiami nájdete tu: >>odkaz (http)<<
©železnica.railnet.sk´2009; DukoPramene: J.Bek: Atlas motorových vozňov
|
|