Novinky, články, reportáže
Takmer päť mesiacov od storočného výročia Čiernohronskej železnice sa uskutočnili oficiálne pompézne trojdňové oslavy so zapožičanou originálnou storočnou "Malou maďarkou" U34.901, ktorá pred sto rokmi začínala písať históriu tejto trate. Dnes je tento historický skvost súčasťou Múzea Kysuckej dediny vo Vychylovke, ktoré ho v roku 1975 odkúpilo, nechalo opraviť a tým zachránilo pred likvidáciou.
Histórii Čiernohronskej železnice som sa venoval v článku z 9. januára. Dnes sa chcem sústrediť na akt osláv tak, ako sa mi ho podarilo zachytiť objektívom. Fotografie sú zámerne v nízkom rozlíšení, kvôli nedávnemu plagiátorstvu zo strany ČHŽ.
Prípravy na oslavy sa začali niekoľko týždňov pred prvým májom zvozom rôznych úzkorozchodných vozidiel zo všetkých kútov bývalého Československa. Skutočne príjemným prekvapením bola aj U45.903 PLŽ z Liptovského Hrádku (Pribyliny). Táto osudom skúšaná mašinka, jazdila až do konca prevádzky na spomínanej Považskej lesnej železnici, potom bola zapožičaná do Múzea Kysuckej dediny na Vychylovke, kde jazdila až do osemdesiatych rokov. Tam bola poškodená požiarom depa, vyradená a vrátená späť do Hrádku. Neskôr ju odkúpila súkromná osoba, ktorá začala s jej generálnou opravou. O kvalite prevedenej opravy niet pochýb a "Maďarka" sa objavila v plnej kráse na balockých koľajach. Vozidlá tejto rady nikdy nejazdili na ČHŽ.
Samotné oslavy začali už tradične prvého mája príchodom pozvaných hostí mimoriadnym parným vlakom zo Zvolena. Po odbočení mimoriadneho parného vlaku na Chvatimechu do Hroneckej vlečky mala nasledovať z Valaskej súbežná jazda dvoch storočných parných rušňov. Žiaľ úplne súbežná nebola, ale podarilo sa aspoň zachytiť moment stretnutia storočných babičiek.
Potom nasledovalo spoločné fotenie v Hronci a jazda na Svätý Ján, kde bola prezentácia úzkorozchodných vozidiel.
Po prezentácii pokračovali vlaky v chode na Čierny Balog do doliny Vydrovo, kde boli vystúpenia skupín a samotný program osláv.
Niekoľko záberov storočného parného vlaku so zapožičanou U34.901 z Múzea Kysuckej dediny v čele.
Potom nasledoval ďalší parný vlak so zapožičanou "iba" 93 ročnou U45.903 pôvodom z Považskej Lesnej železnice.
Vydrovo - skanzen, centrum osláv 1.mája.2009
Druhý deň osláv bol navlas podobný prvému, avšak už pre platiacich divákov, čo sa dalo spoznať na počte cestujúcich, ktorých v parných vlakoch sedelo tak - akurát. V tento deň bol záujem o motorový vlak mizivý.
Rekonštruovaná Rába vychádza s poloplným vlakom z Chvatimechu.
V tento deň sa už paralelná jazda storočných babičiek vydarila.
Do hôr pokračovala už len menšia oslávenkyňa.
Para unikajúca z parného stroja vyfúknutým tesnením je neklamným znakom toho, že babičke takáto záťaž už nerobí dobre.
Za "storočným" parným vlakom prechádzali rôzne úzkorozchodné atrakcie. Pelotón uzatvárali TU48.001 a neschopná U45.903, ktorá pre závažnú závadu na kotli ostala stáť na výhybni Šánske.
V tretí deň osláv sa zo Zvolena vydala na púť do Hronca nová motorová jednotka ZSSK 813/913.024, ktorá k môjmu údivu nedoviezla nikoho. Najskôr som si myslel, že cez tmavé okno nebolo vidno, ale pani zo ŽSR, ktorá prišla zamknúť výkoľajku mi moje tušenie iba potvrdila.
Už len jeden vláčik sa vydáva v nedeľu do doliny Vydrovo.
Cestou ešte zapózoval s Bagetou avšak bez divákov.
Posledný záber a rozlúčka so storočnou babičkou, ktorá ešte v tento deň skolabovala s pokrútenými kľukami rozvodu.
Na záver niekoľko záberov venovaných samotným vláčikom, ktorým to v slnečnej jarnej prírode svedčalo i keď samotný usporiadateľ ČHŽ n.o. sa nedokázal prezentovať žiadnym vlastným pôvodným historickým hnacím vozidlom.
Bodku za reportážou tvorí parný valec, ktorý bol tiež súčasťou osláv a na ktorý som natrafil v doline pri preprave do Vydrova. Musím sa priznať, že v tom čase by som tam čakal kadečo, ale toto nie.
©železnica.railnet´2009; Duko