Novinky, články, reportáže
2. marca sa na tratiach stredných a východných Čiech objavil vskutku nie každodenný vlak. Dvojvozňovú súpravu historických vozňov ťahala tiež dvojrušňová lokomotíva.
Pred časom sa na železničných weboch objavila pozvánka na platenú akciu súkromného vlaku, ktorú usporiadali anglickí železniční nadšenci.
Organizátorom tejto akcie bola britská spoločnosť Desperate Railtours / Zúfalé cesty vlakom/ zo Salisbury. Cena cestovného lístka vo výške 2200 Kč bola omračujúca, avšak náš prispievateľ Marcel Štancl neodolal a s týmto vlakom sa zviezol. A vďaka nemu máme zaujímavé miestopisné fotografie z tejto akcie.
Niekoľko upresnení:
Nebol som organizátorom tejto akcie, ale spôsob a informácie, aké boli uvedené na pozvánke a letáku neboli úplne presné. Pre upresnenie uvádzam, že nákladný rad ET41 vznikol spojením dvoch lokomotív radu EU07. Rušne radu EU07 sú poľskou licenciou anglického radu EU06, ktoré poľské železnice kúpili od Angličanov v roku 1961. Takže v prenesenom význame pôvodom anglický stroj vozil anglických cestovateľov.
Nie je však pravda, že poľská dvojička radu ET41 je najsilnejším poľským rušňom, s výkonom 4000 kW zaostáva za radom ET 40, vyrobenou v Škode Plzeň s výkonom 4080 kW a sovietskou dvojčkou radu ET42 s výkonom 4480 kW.
Prezývky radu ET41 v Poľskú sú : „ Bolek i Lolek“, „Jamnik“ – jazvečík, „“Łamaniec“ – zlomenec.
Začiatkom roku 2013 však ich majiteľ – PKP Cargo asi jednu tretinu týchto rušňov odstavil do prevádzkovej zálohy, kvôli nadbytočnosti.
V sobotu 2.marca bolo skutočne krásne počasie, takže aj keď som sa nešiel odviezť týmto vlakom, využil som situáciu a príležitosť, pretože tento vlak mi išiel ako sa povie „priamo pod oknami“.
Súprava vlaku bola zložená z poľskej dvojičky ET41-086 a dvoch vozňov radu Balm, prepožičaných od spoločnosti Posázavský pacifik.
Vlak sa vydal na trasu: Praha hl.n. – Praha Vršovice – Praha Malešice – Praha Libeň – Praha Bubny – Praha Vysočany – Lysá nad Labem – Nymburk nákladní – odbočka Babín – Velký osek – odbočka Plačice – Pardubice - a zpäť do Nymburka hl.n. – Nymburk město – Poříčany – Praha Malešice – Praha Krč- Praha Radotín – Praha Smíchov a Praha Vršovice.
Poďme sa spoločne pozrieť ako máme zdokumentovanú jazdu tohto zaujímavého vlaku:
poľská dvojička ET41-086 na pražskom Hlavním nádraží. , foto Marcel Štancl
vlak vchádza na most cez Vltavu, foto Marcel Štancl
nad Vltavou o kúsok ďalej, foto Marcel Štancl
krásny záber do tretice nad Vltavou, foto Marcel Štancl
na veľké oko, keď optika nestíha, pohľad na tento vlak z okna mojej kuchyne, foto Andy
panoramatický záber pred Nymburkom, foto Andy
takto ho na trati pred Nymburkom zachytil Tomáš, foto Tomon
a ešte o kúsok bližšie, foto Tomon
pohľad zozadu na túto zvláštnu zostavu, foto Tomon
miestopisná fotka počas pobytu v stanici Velký Osek, foto Marcel Štancl
nádherný, slnkom rozsvietený záber z Pardubíc, foto Marcel Štancl
v Pardubiciach došlo k stretnutiu poľskej dvojičky ET41-086 a vlaku dopravcu LTE v čele s mašinou 189.156, foto Marcel Štancl
stretnutie poľskej dvojičky a sysla, foto Marcel Štancl
zvláštny anglický vlak opustil Nymburk hl.n., foto Andy
... a v oblúku kúsok ďalej sa blíži k Nymburku městu, foto Andy
z rovnakého miesta Kubovým pohľadom, foto kuba_750
počas pobytu v stanici Sadská, foto Marcel Štancl
večerný záber z Prahy Radotína, foto Marcel Štancl
Veľké POĎAKOVANIE patrí nášmu prispievateľovi Marcelovi Štanclovi.
Foto: Marcel Štancl,. Andy, kuba_750
|
|