Novinky, články, reportáže
Je sobota 13.6.2009 6:40 a ja stojím na stanici v Nitre s lístkom do Žiliny. Cieľom mojej cesty je stretávka so spolužiakmi z krúžku hydraulikov po 18 rokoch. Všetko sa to začalo už pred mesiacom po telefonáte od hlavného organizátora, ktorý mi oznámil, že bude stretávka.
Je sobota 13.6.2009 6:40 a ja stojím na stanici v Nitre s lístkom do Žiliny. Cieľom mojej cesty je stretávka so spolužiakmi z krúžku hydraulikov po 18 rokoch. Všetko sa to začalo už pred mesiacom po telefonáte od hlavného organizátora, ktorý mi oznámil, že bude stretávka. Po krátkej úvahe a rozhovore s mojou polovičkou bolo rozhodnuté – idem. Ako? No predsa vlakom ako za starých čias. Na výber sú tri možnosti, najrýchlejšia a najjednoduchšia trasa cez Leopoldov, zaujímavá kombinácia cez Prievidzu a H.Štubňu a veľmi komplikovaná cez Šurany, H.Dúbravu a Vrútky. Na cestu do Žiliny som si vybral druhú variantu, ktorú som odskúšal na svojej rodine, keď išli v apríli na oslavu do Vrútok. Pri okienku na stanici vylúdila moja požiadavka na cestu do Žiliny cez Prievidzu mierne počudovanie, a tak pani pokladnička na cestovný lístok vypísala kombináciu osobákov NR-TO-PD-VR-ZA (OS5051, 5013, 5607, 7856). Podobné reakcie som si všimol aj u niektorých sprievodcov pri kontrole lístka.
Takže začíname, OS 5051 prichádza na 2. koľaj a ja nasadám do klasickej súpravy (mal som obavy, že príde 81x ako v apríli).
somárik 736103 ma odvezie do Topoľčian
Zopár fotiek ospalej krajskej staničky a ideme. Sledujem cestu a spomienky ožívajú. Trať z NR do TO - to je desatoro dedín - Lužianky, Čakajovce, Jelšovce, Výčapy-Opatovce, Koniarovce, Preseľany n/N, Kamanová, Mýtna Nová Ves, Ludanice a Chrabrany – staničiek a zastávok. Teraz sú to zväčša opustené domčeky. Prichádzame do Topoľčian a tu musím prestúpiť. Rozlúčim sa so somárikom a nastupujem do ďalšej klasickej súpravy OS5013 na čele s 750151 ( až doma som zistil, že som si ju neodfotil). Vyberám si prázdne kupé v služobnom vozni , rýchlo tasím foťák a začínam plniť SD kartu.
Vlak odchádza načas, počasie slnečné. V Bošanoch je prázdno, len za ohradou medzi budovami bola rosnička (foto sa nevydarilo).
Prichádzame do Chynorian a na vedľajšej koľaji je 810450 do Bánoviec a Trenčína – OS5405.
Cesta ubieha rýchlo, ja pendlujem od okna v kupé ku oknu na chodbe. Zaujímavé to začína byť od Bystričian, rozľahlá stanička s nakládkou kameňa. Zemianske Kostoľany – 742223 a cibule.
Nováky – letmý pohľad do vlečky chemičky a čakajúca dvojička 751128+751203 s nákladom.
Za Novákmi prechádzame cez nový úsek trate – prekládka kvôli uhliu.
Vchádzame do Prievidze a posledné foto z tohto vlaku. Prievidza nakl.stanica a odstavený Hektor 721126
Prievidza osobná stanica je takmer plne obsadená.
To, že fotky boli naozaj posledné, som zistil, keď som prestúpil do pristavenej bagety 913/813007 – OS5607. Bola plná, posledné miesto na sedenie bolo chrbtom ku oknu – smola. Keď sa vlak nakoniec pohol, bol plný. Cesta z Prievidze do Handlovej ubiehala pomaly - asi tak pomaly, ako keď sa plná bageta škriabe do kopca a pred každým priecestím musí spomaliť a potom sa opäť rozbehnúť. Bol to môj prvý zážitok s bagetou, ak nepočítam MSV Brno. Hydromechanický pohon sa dával počuť pri stúpaní a tvrdosť podvozka na spojoch koľajníc som si uvedomil hneď, keď som vo Vrútkach prestúpil znovu do klasickej súpravy. V Chrenovci sme stretli bagetu 813/913/003 do Prievidze. V Handlovej veľa ľudí vystúpilo, ale asi ešte viac nastúpilo. Až od Rematy sa uvoľnilo viac miesta. Cesta z PD do Vrútok trvala veľmi dlho, lebo som musel len sedieť a pozerať von oknom. V Štubni, kde sme zmenili smer, stáli odstavené bagety a v Turčianskych Tepliciach sa mihol modrý delfín 840005 ako OS7341 z Vrútok do BB. Konečne Vrútky, čerstvý vzduch a možnosť niečo pofotiť.
Ale tu už prichádza môj vlak – OS7856 do Žiliny na čele s 163124.
Usadil som sa v pohodlnom čalúnenom kresle - aké to pohodlie po Bagete ! A vlak odchádza. Cesta z Vrútok do Žiliny ubehla veľmi rýchlo – údolie Váhu, tunely, Strečno a Varín. Za Varínom rýchly pohľad na prázdnu zriaďovačku a ďalší prekvapený na kolos menom KIA. Tie presadené ihličnaný sú „úžasné“. Po vystúpení z vlaku v Žiline ma oviala zima. U nas dolu slniečko a tu vietor a mrholenie.
Samozrejme som nezabudol na fotenie, ale len také krátke.
163 117 čaká na svoj výkon
posunujúca 742 299
R604 Dargov a 362 008
Stretávku popisovať nebudem, veď viete, čo sa tam robí.
Cesta naspäť už nebola taká zaujímavá, ako som plánoval. Chcel som sa vrátiť rovnakou cestou, ale po veselej prebdenej noci som som si vybral klasickú trasu Žilina – Leopoldov – Nitra. Stretávka sa skončila nad ránom a po polhodinke strávenej na internáte som sa pešibusom vybral z Vlkov (pre Žilinu neznalých rozumej sídlisko Vlčince) na stanicu na rýchlik do Leopoldova. Táto cesta ubiehla veľmi rýchlo, do Púchova som bol v kupé sám, tak som čo to pofotil.
Žilina
svitá
prichádza môj vlak R702 s 362001 na čele
163 124 odstupuje z OS3751
Stračia nôžka v Považskej Bystrici
Púchov a čakajúci OS3053 TN-ZA - 363 136
Keď sa v Púchove zaplnilo aj „moje kupé“ , začal som dobiehať deficit spánku. A tak sa stalo, že som prepásol obrnený vlak v Piešťanoch, ktorý účinkoval počas leteckého dňa.
V Leopoldove som mal dosť času, nuž som sa prešiel po obľubenej lávke a zvečnil slnečné nedeľné ráno v depe.
Ale už prichádza môj vlak R721 Bojnice - 750150, ktorým pôjdem do Zbehov
Zbehy, vidina domova a postele a ... posledný úsek cesty v krabici 811008, vlastne ja som si vybral prívešák, aby som lepšie videl na koľaje za sebou.
Čakajúci OS 5049 s 750182 do Leopoldova doviezol aj motorku do Nitry.
Lužianky
Ani som nevedel, aké pekné zábery sa dajú spraviť cez okno idúceho vlaku.
Konečne Nitrička. Tak a som doma, je nedeľa 14.6.2009 8:44 prešiel som 349km za takmer 26 hodín, sedel som v 7 vlakoch, a to preto, aby som sa stretol s bývalými spolužiakmi. Alebo naopak? Aby som sa stretol so spolužiakmi ,musel som ...... Nie, nie, len som ako za starých čias cestoval vlakom do Žiliny a späť trochu zložitejšie - ale čo už - stálo to za to !
Krátko nato, ako som vystúpil, prišiel OS5008 - 750201 z Chynorian do NZ
Text a foto: otterman