
Počas roka každý, kto rád fotoaparátom zachytáva dianie na železnici, nafotí veľa záberov. Veď napokon, 365 dní, ktoré máme k dispozícii, sú obdobím s rôznymi prebiehajúcimi zmenami. Tak napokon stačí niekedy otvoriť archív svojich fotografií a do oka nám samé začnú padať fotky, ktoré už nezobrazujú realitu, ale iba minulosť.
Týmto by som Vás rád zoznámil so zbierkou fotiek z minulého roka a GVD, ktoré mi počas prezerania fotoarchívu padli do oka. Pri každej z nich som si spomenul, ako to bolo, a ako to je dnes. Ráčte vstúpiť, hoci len do nedávnej, predsa však už železničnej histórie. 
Dnes už historické stretnutie oboch prototypov goríl 350.001 a 350.002 vo februári 2010 na pražskom Hlavním nádraží: Aristokratka jednotka zmenila kabát na náter blonski a dvojkový Titanik je ešte momentálne stále dlhodobo nepojazdný / bez všetkých 4 trakčných motorov a so zhorenými všetkými tlmivkami.

Rakaňa dvojka ako postrk tlačí vlak do Štrby: dnes ju možno čakajú svetlejšie začiatky počas prevádzky v Poľsku.

Posledný marcový záber vyblednutej brnenskej okane 754.046 pred najbrtizáciou.

Toto reklamné eso 363.019sa nám počas roka zrýchlilo na 362.019.

Dnes už tvrdá minulosť: EC 274 Slovan krátko po zastavení v konečnej stanici Praha Hlavní nádraží s čerstvo zblonskizovanou gorilou 350.007. Dnes sa tento rušeň kvôli ETCS do Česka pozrieť nemôže.

Synonymum českej rýchlosti, sily a prestíže – to bol kedysi banán 151.020, najprv v nátere prvej rekonštruovanej 151, potom v nátere polomáčanom a dnes už, žiaľ, v nátere novej korporátnej schémy ČD.

Moment z vršovického depa: rýchly peršing, dnes zmodral do najbrtu a bardotka? Tá už chudera spieva smútočné žalmy na českotřebovskom vrakovisku.

A ešte raz banán 151.020 pred najbrtizáciou a bastard 371.003 pred Evy opravou a čiastočným zafarbením skrine.

Sedmička EU07- 516 vychádza s hradeckým rýchlikom z Vítkovského tunela, dnes už tieto poľské rušne v Prahe nezastihneme.

Posledné zbohom pre bývalú novozámockú 750.096.

Stanica Komárom MÁV: v minulom roku sa nákladné eso 363.102 vyskytovalo v Maďarsku, kde si ho prenajímal dopravca PSŽ, bolo špinavé a nefotogenické, ale začiatkom tohto roka po ukončení EH opravy obdržalo nový náter v pôvodnej farebnej schéme a opäť je stredobodom záujmu fotografov.

362.167 v Nových Zámkoch: pamätáte si ešte končiacu Moraviu v Nových Zámkoch na čele s brnianskymi esami a následný záves celej súpravy aj rušňa na osobáku do Bratislavy?

Umytá a ešte pred rekonštrukciou na ovládanie push-pull súpravy princezná 263.012 s osobným vlakom v Šali. V súčasnosti sa nachádza na skúškach na Železničnom skúšobnom okruhu pri Cerheniciach.

V poříčanskom oblúku je zachytený expres na čele s reklamnou 151.019, v súčasnosti sa rušeň podrobuje EH oprave v Přerove.

Veľkým nadšením bolo aj zachádzanie poľských taurusov do Bohumína.

380.007už veselo brázdi koľaje v čele rýchlikov, nákladné vlaky prenechala ďalším kolegyniam.

Momentka z pražskej Libne: čakajúca 380.007 pôsobiaca ešte v nákladnej doprave a na prímestskej linke S 23 do Roztok u Prahy ešte jazdiaca regionova 814.022 Otík – od decembra sú na tejto linke nasadzované pantografické žabotlamy radu 451.

Icéčko do Břeclavi prechádza zastávkou Kolín dílny: gorilu 350.011 po namontovaní systému ETCS už na českých a moravských tratiach nezastihneme.

Najprv veľké mediálne haló a vykoľajená vlaková železničná kačica kvôli retro náteru, a napokon dlhodobé odstavenie a presunutie hlavnej opravy na tento rok – to je osud laminátky 240.043.

750.150 a 210.032 : obidva rušne už nejazdia a žehlička svoj smutný život dožehlila pod plameňom autogénu.

Konvoj rušňov na opravu: a posledný pohľad na reklamný banán 151.019 pred EH pravou.

Križovanie bardotiek v Příbrami na rýchlikoch do Českých Budějovíc sa stáva minulosťou, štafetu preberajú rekonštruované brejlovce radu 750.7 ČD.

Osobný vlak do Nových Zámkov zastavuje na zastávke Topoľnica proti správnemu smeru: princezná je krátko zblonskizovaná, po EH oprave, ale ešte nerekonštruovaná na ovládanie push-pull súpravy, v súčasnosti sa ako jej kolegyňa 263.012 nachádza na ŽZO Cerhenice.

V decembri skončilo aj zachádzanie sedmičiek na osobákoch a rýchlikoch do metropoly východných Čiech – Hradca Králové.

Rýchlik Silesia tiež už z Prahy nejazdí, ale je vedený ako skupina priamych vozňov.

Mikulášska jazda mimoriadneho vlaku organizovaného združením Posázavský pacifik bola z úvraťovej stanici Zásmuky celkovo predposledným vlakom osobnej dopravy, ktorý prešiel po tejto trati. Text a foto: Andy
|