V časoch, keď vznikal tento životný príbeh sérií už vzácnych fotografií písali sa roky 1998 & 1999. Ja som začal študovat dopravnú priemyslovku v Košiciach. Prečo Pitvorec? Ono to vznikalo vcelku prirodzene na hodinách fyziky so starým “Sláďom”, kde pri študovaní fyzikálnych VELIČÍN radu 820, či po starom M 240.0 sme vydedukovali, že I po sčítaní trakčných a netrakčných vlastnosti iba jedno a to je: Také malé milé nemotorné prasiatko, avšak rozkošne vyzerajúci motorový vozeň s nadhernými lícami a s úžasnými panoramatickými čelnými oknami spolu s neodmysliteľnými svetlami, tiež s prechodovými dvierkami alebo s reflektorom… Jednoducho PITVOREC. (Pre “Singrovkárov”… Podľa mňa šijací stroj Singer pradie veľmi príjemne tichým spôsobom, čo súhlasím. Mám otázku: Ako ste sa cítili keď ste cestovali v oddieli nad motorom, s tým ryčaním tatrovackého motora a s miernym dymom v priestore ?)
Presne všetko je tam, čo som opísal, však áno?
Áno, tak toto som ja. Pitvorec 70-ka s tmavočervenými dvierkami…
Tu sme odpočívajúci v Plavči na MOs 8320
Napríklad ani som netušil, že mám 820.070 s dvierkami vo farbe šumperských zlatých rúk … (jeseň 1998 pred Huncovcami, v pozadí Kežmarok)
Podolínec, krásne to mestečko. Tu končila “stará” časť doliny. V polovičke 60-tých rokoch bola dobudovaná trať do Plavča s paramatrami hlavnej trate. Stanica ti to je pekná a zaujimavá. Ľavotočivý 40-kový oblúk pretnutý štátnou cestou pred výmenami, viete si predstaviť ako nádherne boli vybité styky… ;) Pitvorec 820.070 a policajtka 810.158
Moje “vnútorné” označenie vo veľkom oddieli smerom k služobnému… Od detstva sa si pamätám na ľavej strane pri dverách (v zaslepenom okne, ktoré je tam pre toaletu z druhej strany ) tie nádherné obrázky o železniciach. Každá mašinka mala svojich turnusových pánov rušňovodičov. Môj osobne srdcový Pitvorec bola 820.004, ktorá spolu s 820.038 mala tmavší odtieň červenej a “rychlikové” nárazníky
820.038 s rýchlikovými nárazníkmi v RD Poprad
Tu je môj kontroler (“kormaň“) a pŕijemne usporiadaná palubovka s popolníkom od pašteky i s neregistračným obojsmerným čiernym tachometrom. A poďme sa teda spolu vypraviť a povoziť po doline s Pitvorcami.
Odchod! MOs 8320 smer Poprad - Tatry v Plavči
MOs 8317 prechadzajúci druhý oceľový most smerom na Plaveč vchadzajúc do oblúkovej zastávky Strážky zastávka
Rýchlostník 60-tka za výhybkou odbočky na nákladnú stanicu Spišskej Belej
V plnej rýchlosti pri priecestí hospodáskych ciest prichádzajúc do Bušoviec 8317-ka prišla do Plavča a ako sa patrí išliel Pitvorec 70-ka urobiť zo seba MOs 8320. V Plavči sme sa pozdravili s kolegynkov a s mladším bratom.
Plaveč, veľká dlhá pohraničná stanica, kde sa spája 188-čka Prešov - Muszyna a 185-ka Poprad-Tatry - Plaveč
Druhá strana stanice smer Poľsko a Prešov
Spolu s košickým zrýchleným
Plaveč Presuňme sa bližšie k Podolíncu. Podolínec - Plaveč tento úsek trate je projektovaný s parametrami hlavnej trate. Oblúky su veľké, stanice dlhé s návestidlami s návestnou rýchlostnou sústavou. Nižné Ružbachy, áno. Nádherná dedinka v železničnom “esíčku” medzi tunelmi.
MOs 8310 vchádzajúci do Nižných Ružbach po letnej búrke
820.065 + Bix-ňa + 820.070
Detailnejši pohľad na čelo vlaku
Tlačiaca 70-ka vchádzajúca do ružbaského tunela
Nádherný historický troj-symbol popradskej stanice uzatvá ra dnešné putovanie s Pitvorcami. Tatranské Trojča, tmovozelené “Déčko” a Pitvorec 820.016 Dovidenia pri ďalšom príbehu z doliny popradskej ...
Zbohom do depa aj s Pomarančom… Ďakujem, s pozdravom Dávid Galuš
|